2010. június 29., kedd

Kiadvány fontjaihoz

Ezek itt fontmintalapnak elég basic-ek, de ahogy az órán az előbb említettem: akinek még nincsen fontmintalapja, összekötheti a kellemest a hasznossal - készíthet fontmintalapot azokból a fontokból, amik közül választani akar a kiadványához. Így könnyebben összehasonlíthatja: melyik mit tud.





2010. június 28., hétfő

Hétfő, kiadványszerkesztés

Ez a két kép segítsen emlékezni arra, hogy milyen különbségek lehetnek a word szemléletű és az InDesign szemléletű kiadványok között. :-) Jelszó: szabadság, kreativitás, fantázia, finomság.







A fenti képsor a gondolkodás útját mutatja meg. Arról beszéltünk, hogyan kezdünk a tervezéshez, mi az, amit előre eldöntünk, esetleg már rajzban, papíron elkezdünk végiggondolni, és milyen lépésekkel juthatunk el az alapgondolat optimális kifejtéséig. Útközben végig szem előtt tartva, hogy a formai megoldások csak akkor élnek majd meg, ha van mögöttük tartalom, vagyis funkcionális igény is. - Az illusztrációban például a középső sor eltérő hossza vezetett el egy olyan formai megoldáshoz, amely - azon túl, hogy ezt a méretproblémát esztétikusan megoldja - plusz hozzáteszi az elindulás gesztusát, asszociációs hívójeleit.







Kedd este!


A Pozsonyi Pagony könyvesbolt vendége lesz Andrea Dezső, New Yorkban élő grafikus és tanár (Parsons), akivel Pikler Éva beszélget majd (de beleszólhatunk kérdéseinkkel abszolút mi is). Nagyon érdekes lesz szerintem! Ha nem hiszitek, vessetek egy pillantást a honlapjára, ahol saját munkáit és tanári tevékenységét is bemutatja. Itt pedig egy rajongójának a róla szóló blogbejegyzése.

Kedden tehát fél ötig lesz óra (mint tudjátok, délelőtt Emil is itt lesz), és este találkozunk újból, ráduplázni kicsinyég a szemléleti fejlődésünkre és az inspiráló élményekkel, munkákkal való találkozásainkra.


2010. június 26., szombat

kétmondat








Még kűzdök az elrendezéssel, de sebaj, egyikbe angolul, a másikba magyarul raktam bele a szöveget.

egymondat

2010. június 25., péntek

Kiadvány: kötés, vágás, miegyéb


Nemcsak a formátum, a belső tartalom, a szöveg, a kép, a tipográfia határozza meg a kiadványainkat, hanem a papír minősége, milyensége, a vágások, a kötés, különböző kreatív "plusz"-ok.


Például nyílhatnak ablakok, áttetsző felületek az oldalakon belül, lehet különleges a fedőlap-hátlap, vagy az egész kiadvány alakja. Gondoljatok ezekre!















a Qtyafáját


Tominak :))


terülő


raportált mandala


David Carson nyomán...




terülőminta























betűmintalap













Bauhaus 93














2010. június 24., csütörtök

Feladatok, még egyszer

  1. két betűből szabad képi kompzicíó készítése
  2. egy szó betűinek felhasználásával a szó jelentésére rímelő látvány, kép, kompozíció elkészítése (ezen belül lehet pl állatfigurákat kreálni - de nem kötelező állatfigurával megoldani...)
  3. terülőminta betűkből/tipográfiai jelekből (itt előkerült az Illustrator is...)
  4. "betűmintalap" - egy betűtípus lehetőségeit bemutató oldal, SZABADON!
  5. kép és szöveg együtes használatával egy gondolat megfogalmazása (egy mondat)
  6. könyvborító
  7. saját kiadvány

06/24/programismeret

Délelőtt az InDesignban megnéztük, hogyan lehet görbére írni szöveget, meg ami még ezzel kapcsolatos. Azután végignéztük az Effects paletta lehetőségeit.

Délután a vektorrá alakítás volt a téma. Mivel ez az InDesignban nincs, így az Illusztratorban küldtük a képre a vektorra egyszerűsítés parancsát (Tamás végigvette, mit hogyan lehet/kell beállítani ahhoz, hogy a legjobb eredményt érjük el), és azután átvittük az InDesignba az így készült vektoros képeket és tovább kezeltük. Mindez hasznos lehet a kép-szöveg-egy-mondat feladathoz.

06/24/tervezés


Ma volt egy előadás a grafikai tervezésről: diákmunkákat nézegettünk, azok kapcsán emlegettünk bizonyos gondolkodás-, megoldásbeli lehetőségeket. 





Saját illusztráció rulez :-)




Itt alább egy olyami kiadvány oldalait láthatjátok, amit nektek is készíteni kell a jövő 7 végére. Ez egyébként egy piacról szól, a piacon megtalálható különböző üzleteknek van szentelve egy-egy oldalpár. Emiatt lehet ilyen eklektikus (na meg mert mindent meg akart mutatni az a két hallgató, aki készítette) :-)


...ugye eszetekbe jut Carson...?

Na és a tojásoknál bedobott megoldásról eszembe jutott ez a jó kis rgi Emigre font, a Backspacer, ha már megidéztük, ide is teszem a képét. - Szóval, akár a szöveg alá, akár a betűk alá külön-külön: tehetek színt, felületet, mocskot, valamit!